Ką gerti nuo pykinimo?
Pykinimas – tai nemalonus jausmas, kurį patyręs yra ko gero kiekvienas. Jis gali pasireikšti bet kuriuo metu: po sunkesnio maisto, keliaujant automobiliu ar net dėl streso. Kai kuriems žmonėms pykinimas tampa kasdiene problema, pavyzdžiui, nėštumo metu ar sergant lėtinėmis ligomis. Tačiau kaip numalšinti šį nemalonų jausmą? Šiame straipsnyje pakalbėsime apie dažniausias pykinimo priežastis ir kokios priemonės yra veiksmingos kovojant su šiuo nemaloniu simptomu.
Kodėl gali pykinti? Dažniausios priežastys
Pykinimas gali būti ne tik nemalonus pojūtis, bet ir signalas, kad kažkas organizme neveikia taip, kaip turėtų. Suprasti šio simptomo priežastį yra labai svarbu, nes nuo to priklauso, kaip efektyviai galime su juo kovoti. Viena dažniausių priežasčių – virškinimo sutrikimai, kuriuos sukelia persivalgymas, riebus ar aštrus maistas. Kai skrandis sunkiai virškina, pykinimas tampa natūralia organizmo reakcija.
Kita dažna priežastis – jūrligė, su kuria susiduria keliautojai. Ji gali sukelti ne tik pykinimą, bet ir svaigulį, silpnumą, prakaitavimą, nemalonius pojūčius skrandyje, o kartais ir vėmimą. Be to, pykinimas gali būti susijęs ir su emocine būsena – nerimas, stresas ar stiprus jaudulys gali sutrikdyti virškinimą ir sukelti šį nemalonų pojūtį.
Kita vertus, pykinimas gali būti lydimas rimtesnių sveikatos problemų, tokių kaip apsinuodijimas maistu, skrandžio ar žarnyno infekcijos, migrena, o kai kuriais atvejais – netgi vidaus organų ligos, pavyzdžiui, kepenų ar inkstų veiklos sutrikimai. Be to, su pykinimu susiduria ir didžioji dalis nėščiųjų.
Kas padeda nuo pykinimo?
Pykinimui mažinti dažnai galima pasitelkti paprastus ir veiksmingus natūralius metodus. Vienas iš populiariausių būdų yra imbieras – šis šakniavaisis pasižymi savybėmis, padedančiomis slopinti pykinimą. Jį galima vartoti įvairiomis formomis: arbatoje, šviežią, sučiulpti imbierinį saldainį, ar įsigyti maisto papildų su imbiero ekstraktu. Taip pat padėti gali ir pipirmėtės arbata arba pipirmėčių eteriniai aliejai, kurie ramina virškinimo sistemą ir mažina diskomfortą. Žinoma, be natūralių būdų malšinti šį nemalonų pojūtį, yra ir specialių nereceptinių vaistų nuo pykinimo bei kitų priemonių, kurias aptarsime šiek tiek toliau.
Kitas naudingas metodas yra kvėpavimo pratimai – lėtas, gilus kvėpavimas gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti pykinimo pojūtį. Be to, svarbu užtikrinti tinkamą kūno padėtį – šiek tiek pailsėkite pusiau sėdint arba gulint pakelta galva. O taip pat pasistenkite vengti stiprių kvapų, triukšmo ar kitų dirgiklių, kurie gali apsunkinti būklę.
Skysčių svarba kovojant su pykinimu
Kai jaučiame pykinimą, pirmoji instinktyvi mintis dažnai būna „ką daryti, kad tai greičiau praeitų?“ Vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių būdų – vartoti tinkamus skysčius. Jie atlieka kelias svarbias funkcijas: pirma, padeda apsaugoti organizmą nuo dehidratacijos, kuri ypač dažnai atsiranda, jei pykinimą lydi vėmimas ar viduriavimas. O dehidratacija, kaip taisyklė, gali tik pabloginti savijautą, todėl užtikrinti pakankamą skysčių vartojimą yra būtina.
Skysčiai taip pat ramina virškinimo sistemą. Pavyzdžiui, šilti gėrimai, tokie kaip imbierų ar mėtų arbata, gali padėti atpalaiduoti skrandžio raumenis, sumažinti spazmus ir diskomfortą. Tuo tarpu šalti gėrimai, pavyzdžiui, šaltas vanduo su citrina, gali padėti jei pykinimas užklupo dėl karščio ar fizinio išsekimo.
Tačiau svarbu prisiminti, kad ne visi skysčiai yra naudingi. Pavyzdžiui, gazuoti gėrimai gali dar labiau dirginti skrandį, ypač jei juose daug cukraus. Panašiai kofeinas ir alkoholis - gali sustiprinti dehidrataciją ir pabloginti savijautą. Todėl renkantis, ką gerti nuo pykinimo, svarbu ne tik žinoti, kas padeda, bet ir vengti to, kas gali pakenkti.
Ką galite turėti savo vaistinėlėje kovai su pykinimu?
Viena populiariausių natūralių priemonių – maisto papildai su imbierais. Imbieras nuo seno žinomas dėl savo gebėjimo slopinti pykinimą ir pagerinti virškinimą. Šie papildai dažniausiai būna tablečių, kapsulių arba kramtomų tablečių pavidalu, todėl juos patogu vartoti tiek namuose, tiek kelionėse. Jie yra ypač naudingi esant pykinimui, kurį sukelia judesio liga, nėštumas ar lengvi virškinimo sutrikimai.
Kita veiksminga ir visiškai neinvazinė priemonė – akupresūrinės apyrankės nuo pykinimo. Jos veikia spaudžiant tam tikrą tašką rieše, vadinamą P6 arba „Nei-Kuan“. Akupresūrinės apyrankės yra ypač naudingos kelionėse, nes nereikalauja jokių vaistų vartojimo ir gali būti naudojamos visos kelionės metu. Be to, jos yra saugios visoms amžiaus grupėms, įskaitant vaikus ir nėščias moteris. O veikti pradeda praėjus vos kelioms minutėms nuo dėvėjimo pradžios, tačiau efektyvesnis poveikis pasireiškia, jei apyrankę užsidėsite prieš atsirandant pykinimui, pavyzdžiui, prieš kelionę. Vaistinėlėje taip pat gali būti naudinga turėti ir kitų priemonių, tokių kaip pipirmėtės aliejus arba mėtiniai saldainiai, kurie padeda nuraminti skrandį bei pykinimą.
Praktiniai patarimai, padedantys numalšinti pykinimą
Norint efektyviai sumažinti pykinimą, svarbu ne tik pasirinkti tinkamas priemones, bet ir žinoti, kaip jas vartoti. Pirmasis patarimas – skysčius gerkite mažais gurkšneliais, ypač jei pykinimą lydi stiprus skrandžio jautrumas ar vėmimas. Staigus skysčių suvartojimas gali sudirginti skrandį ir tik pabloginti situaciją. Pavyzdžiui, šilta imbierų ar mėtų arbata turėtų būti geriama nedideliais gurkšneliais kas kelias minutes, kol pajusite palengvėjimą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į gėrimo temperatūrą. Jei pykinimą sukelia stresas ar virškinimo sutrikimai, dažniausiai padeda šilti gėrimai, kurie ramina skrandžio raumenis ir gerina kraujotaką. Kita vertus, jei pykinimas atsiranda dėl karščio, fizinio išsekimo ar judėjimo ligų, gali būti naudingas šaltas vanduo su citrina ar ledukais.
O štai dar viena gudrybė – derinkite skysčių vartojimą su kvėpavimo technikomis. Geriant skysčius kvėpuokite giliai ir lėtai, kad atsipalaiduotumėte, nes neretai pykinimą sustiprina įtampa ar nerimas. Be to, venkite gėrimų, kurie gali dar labiau sudirginti skrandį, tokių kaip gazuoti gėrimai, stipri kava ar labai saldžios sultys. Na, o jei su pykinimu susiduriate dažnai, pasiruošti galite iš anksto. Pavyzdžiui, kelionėms galima įsigyti imbiero saldainių ar tablečių arba pasiruošti termose šiltos arbatos. Na, o jei laukia stresinė situacija, galite atsigerti ramunėlių arba mėtų arbatos.
Kada kreiptis į gydytoją?
Nors dažniausiai pykinimas yra laikinas reiškinys, svarbu žinoti, kada šis simptomas gali būti rimtesnės problemos požymis. Jei pykinimas trunka ilgiau nei kelias dienas ir jo nepavyksta sumažinti natūraliomis ar medicininėmis priemonėmis, tai gali rodyti gilesnes sveikatos problemas, tokias kaip virškinimo trakto infekcijos, opaligė ar net vidaus organų funkcijos sutrikimai.
Jei pykinimas tęsiasi ilgai, yra itin intensyvus arba lydimas kitų nerimą keliančių simptomų, tokių kaip vėmimas krauju, stiprūs pilvo skausmai, karščiavimas, stiprus galvos svaigimas - reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą. Taip pat reikėtų sunerimti, jei pykinimas atsiranda po galvos traumos arba kartu su neurologiniais požymiais, pavyzdžiui, tirpimu, kalbos sutrikimais ar regos pokyčiais, nes tai gali rodyti rimtą būklę, pavyzdžiui, smegenų sukrėtimą.
Svarbiausia – nekentėti ir neignoruoti simptomų, kurie neleidžia grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Kartais pykinimas yra tik nedidelis diskomfortas, o kartais – svarbus kūno siunčiamas signalas, kad reikia imtis rimtų veiksmų. Jei kyla abejonių, visada geriau pasitarti su specialistu, nes laiku suteikta pagalba gali padėti išvengti didesnių problemų.
Šaltiniai:
- Lacy BE, Parkman HP, Camilleri M. Chronic nausea and vomiting: evaluation and treatment. Am J Gastroenterol. 2018 May;113(5):647-659. doi: 10.1038/s41395-018-0039-2. Epub 2018 Mar 15. PMID: 29545633.
- Metz A, Hebbard G. Nausea and vomiting in adults--a diagnostic approach. Aust Fam Physician. 2007 Sep;36(9):688-92. PMID: 17885699.
- Choi J, Lee J, Kim K, Choi HK, Lee SA, Lee HJ. Effects of Ginger Intake on Chemotherapy-Induced Nausea and Vomiting: A Systematic Review of Randomized Clinical Trials. Nutrients. 2022 Nov 23;14(23):4982. doi: 10.3390/nu14234982. PMID: 36501010; PMCID: PMC9739555.
- Nersesjan M, Nersesjan SC, Pedersen L, Christensen MB. Treatment of nausea in hospitalized patients with acute illness. Ugeskr Laeger. 2024 Apr 15;186(16):V11230735. Danish. doi: 10.61409/V11230735. PMID: 38704720.
- Welliver M. Nausea and vomiting: mechanisms and treatment overview. Gastroenterol Nurs. 2013 Sep-Oct;36(5):378-80. doi: 10.1097/SGA.0b013e3182a6e916. PMID: 24084138.