-10% papildoma nuolaida krepšeliui. Rinkitės >> čia

Viskas apie imbiero naudą ir galimą žalą

2025 m. balandžio 18 d., penktadienis

Imbieras – tai ne tik aromatingas prieskonis, plačiai naudojamas kulinarijoje, bet ir vienas seniausiai žinomų augalų, vertinamas dėl savo naudingų savybių. Dėl savo poveikio organizmui, imbieras nuo seno buvo laikomas natūralia priemone nuo daugelio negalavimų – nuo virškinimo sutrikimų iki imuniteto stiprinimo. Taigi, aptarkime šiek tiek plačiau, kokia yra imbiero nauda organizmui, kokiais būdais jį galima vartoti, o taip pat kada imbieras gali būti žalingas. 

Imbiero nauda organizmui: kodėl verta įtraukti jį į savo mitybą?

Imbieras yra tikra gamtos dovana žmogaus sveikatai. Jo sudėtyje gausu biologiškai aktyvių medžiagų, tokių kaip gingerolis, šogaolis ir įvairūs antioksidantai, kurie turi teigiamą poveikį mūsų organizmui. Būtent dėl šios priežasties imbieras dažnai minimas tarp stipriausių natūralių priemonių, padedančių gerinti savijautą ir stiprinti imuninę sistemą. Taigi, kokia imbiero nauda organizmui?

Padeda kovoti su uždegimais

Viena ryškiausių imbiero savybių – jo priešuždegiminis poveikis. Tyrimai rodo, kad reguliariai vartojamas imbieras gali padėti sumažinti uždegiminius procesus organizme. Tai ypač aktualu sergant lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip artritas ar virškinamojo trakto sutrikimai. Imbiero sudėtyje esantys junginiai padeda slopinti fermentus, sukeliančius uždegimą, taip palengvindami simptomus ir gerindami bendrą savijautą.

Skatina virškinimą ir mažina pykinimą

Imbieras taip pat žinomas kaip puiki priemonė virškinimui gerinti. Jis skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina žarnyno veiklą ir padeda mažinti pilvo pūtimą. Be to, imbieras efektyviai mažina pykinimą – tiek kelionėse, tiek nėštumo pradžioje ar po operacijų. Dėl šios priežasties daugelis renkasi imbiero arbatą ar sultis kaip natūralią alternatyvą vaistams nuo pykinimo. Tačiau taip pat imbieras gali būti vartojamas ir tabletėmis.

Stiprina imuninę sistemą

Ieškant natūralių priemonių stiprinti imunitetą, imbieras neabejotinai išlieka vienu populiariausių pasirinkimų. Jis pasižymi stipriu antibakteriniu ir antivirusiniu poveikiu, kuris padeda organizmui kovoti su peršalimu, gripu ir kitomis infekcijomis. Šaltuoju metų laiku imbiero arbata tampa ne tik skaniu gėrimu, bet ir puikia apsauga nuo ligų.

Pasižymi antioksidaciniu poveikiu

Imbieras taip pat padeda kovoti su oksidaciniu stresu – procesu, kuris prisideda prie ląstelių senėjimo ir daugelio lėtinių ligų išsivystymo. Antioksidantai, esantys imbiero sudėtyje, saugo ląsteles nuo pažeidimų, gerina odos būklę, kraujotaką ir netgi gali padėti sumažinti širdies ligų riziką.


Taigi, imbiero nauda sveikatai atsiskleidžia tiek vartojant jį profilaktiškai, tiek kaip pagalbinę priemonę esant tam tikroms sveikatos problemoms. Jį galima lengvai įtraukti į kasdienę mitybą – tiek vartojant šviežią imbiero šaknį, tiek kaip arbatą, sultis ar imbiero miltelius, kurie ypač patogūs naudoti ruošiant patiekalus ar gėrimus.

Imbiero nauda moterims

Imbieras gali padėti sušvelninti priešmenstruacinius simptomus, tokius kaip pilvo skausmas, nuotaikų kaita ar bendras silpnumas. Dėl savo priešuždegiminių savybių jis veikia raminamai ir gali sumažinti menstruacijų metu patiriamą diskomfortą. Be to, imbieras gerina kraujotaką, o tai svarbu ne tik bendrai savijautai, bet ir odos bei plaukų būklei


Moterys taip pat vertina imbierą dėl jo teigiamo poveikio virškinimui ir svorio kontrolei – šis prieskonis skatina medžiagų apykaitą ir gali padėti mažinti alkio jausmą. O pavyzdžiui, nėštumo metu mažomis dozėmis vartojamas imbieras neretai padeda įveikti rytinį pykinimą, tačiau norint vartoti imbierą nėštumo laikotarpiu, būtina pasitarti su gydytoju. 

Imbiero nauda vyrams

Imbieras ne tik stiprina bendrą organizmo sveikatą, bet ir gali turėti reikšmingą poveikį vyrų fizinei gerovei bei seksualinei funkcijai. Jis gali padėti gerinti kraujo apytaką, o tai ypač svarbu erekcijai. Reguliarus imbiero vartojimas gali skatinti libido, padidinti lytinį potraukį ir net prisidėti prie spermos kokybės gerinimo


Be to, šis prieskonis suteikia energijos, padeda kovoti su nuovargiu, todėl dažnai rekomenduojamas aktyviai gyvenantiems vyrams. Dar vienas svarbus aspektas – imbieras gali palaikyti tam tikrų hormonų balansą, ypač testosterono lygį, kuris turi įtakos tiek fizinei būklei, tiek emocinei savijautai. 

Imbiero arbatos nauda

Imbiero arbata yra viena iš populiariausių ir lengviausių imbiero vartojimo formų. Jos nauda jaučiama visam organizmui – tai šildantis, priešuždegiminis ir raminantis gėrimas, puikiai tinkantis tiek rytui pradėti, tiek vakarui užbaigti. Imbiero arbata skatina virškinimą, padeda sumažinti pykinimą, stiprina imunitetą ir netgi gali padėti malšinti raumenų skausmą. O šaltuoju metų laiku ji tampa natūralia apsauga nuo peršalimo ir gripo. Be to, imbiero arbata gali padėti susikaupti, pagerinti nuotaiką ir sumažinti streso lygį, todėl tai ne tik sveikas, bet ir malonus ritualas.

Imbiero sulčių nauda

Imbiero sultys – tai koncentruota, stipraus poveikio imbiero forma, kuri išsaugo visas svarbiausias maistines medžiagas. Jose gausu antioksidantų, vitaminų ir veikliųjų medžiagų, kurios stiprina organizmą. Imbiero sultys padeda sumažinti uždegimą, pagerina medžiagų apykaitą ir gali padėti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Daug žmonių renkasi imbiero sultis kaip energijos suteikiantį vieno gurkšnio kokteilį rytui pradėti. Tai padeda sustiprinti imuninę sistemą. 

Imbiero miltelių nauda

Tiems, kurie ieško praktiško būdo įtraukti imbierą į kasdienę mitybą, puikus pasirinkimas yra imbiero milteliai. Jie gaminami iš džiovintos imbiero šaknies ir pasižymi ilgu galiojimo laiku, todėl puikiai tinka tiek maisto gaminimui, tiek gėrimų ruošimui. Imbiero miltelių nauda beveik nesiskiria nuo šviežio imbiero – jie taip pat pasižymi priešuždegiminėmis, antibakterinėmis ir virškinimą gerinančiomis savybėmis. Miltelius galima berti į sriubas, troškinius, glotnučius ar net kepinius. 

Imbiero nauda ir žala: ką svarbu žinoti prieš vartojant?

Nors imbieras dažnai pristatomas kaip vienas sveikiausių natūralių produktų, svarbu nepamiršti, kad net ir naudingiausios priemonės gali turėti tam tikrų apribojimų. Tad norint saugiai mėgautis imbiero teikiama nauda, būtina žinoti galimus pavojus bei pasitarti su gydytoju esant sveikatos sutrikimams ar vartojant tam tikrus vaistus.

Vartojimas nėštumo metu

Nors imbieras dažnai rekomenduojamas kaip natūrali priemonė nuo rytinio pykinimo nėštumo metu, jo vartojimas turi būti itin atsargus. Nedidelės dozės gali būti saugios, tačiau per didelis kiekis gali skatinti gimdos susitraukimus. Todėl kiekviena būsimoji mama turėtų pasitarti su savo gydytoju prieš vartodama imbierą bet kokia forma.

Gali paaštrėti virškinimo sutrikimai

Imbieras dažnai vartojamas siekiant pagerinti virškinimą, tačiau tam tikrais atvejais jis gali turėti priešingą poveikį. Žmonėms, kenčiantiems nuo refliukso ar skrandžio rūgštingumo padidėjimo, imbieras gali dirginti gleivinę ir sukelti nemalonius simptomus, tokius kaip rėmuo ar deginimo pojūtis skrandyje. Todėl tokiais atvejais imbierą reikėtų vartoti itin saikingai arba jo visiškai atsisakyti.

Galimi kraujospūdžio svyravimai

Imbieras gali turėti įtakos kraujospūdžiui – kai kuriais atvejais jį šiek tiek sumažinti. Dėl šios priežasties žmonėms, kurių kraujospūdis žemas, imbieras gali sukelti galvos svaigimą ar silpnumą. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kad imbieras gali paveikti kraujotakos sistemą ir ne visada yra tinkamas tiems, kuriems jau paskirti kraujospūdį reguliuojantys vaistai.

Sąveika su vaistais: prieš vartojant pasitarkite su gydytoju

Dar vienas svarbus aspektas – imbiero sąveika su vaistais. Jis pasižymi kraują skystinančiomis savybėmis, todėl gali stiprinti tam tikrų vaistų, ypač antikoaguliantų, poveikį ir padidinti kraujavimo riziką. Dėl šios priežasties žmonės, vartojantys vaistus nuo kraujo spaudimo, širdies ligų ar kraujo krešėjimo sutrikimų, turėtų labai atsargiai rinktis imbierą kaip maisto papildą.

Kiek imbiero yra per daug?

Nors nėra griežtai nustatytos ribos, kurią viršijus imbieras taptų pavojingas, dažniausiai rekomenduojama neviršyti 3–4 gramų šviežio imbiero per dieną suaugusiam žmogui. Vartojant per didelį kiekį gali pasireikšti šalutiniai reiškiniai – pykinimas, viduriavimas, skrandžio dirginimas ar galvos skausmas. Ypač atsargiai reikėtų vartoti koncentruotas imbiero formas, tokias kaip imbiero papildai kapsulėmis, sultys ar milteliai, kurios turi stipresnį poveikį nei įprasta arbata.

Šaltiniai:

  • Benzie, I., Wachtel-Galor, S., Herbal Medicine, 2nd edition, CRC Press, Taylor & Francis, 2011.
  • National Center for Complementary and Integrative Health: “Ginger.”
  • Mashhadi NS, Ghiasvand R, Askari G, Hariri M, Darvishi L, Mofid MR. Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: review of current evidence. Int J Prev Med. 2013 Apr;4(Suppl 1):S36-42. PMID: 23717767; PMCID: PMC3665023.
  • Ballester P, Cerdá B, Arcusa R, Marhuenda J, Yamedjeu K, Zafrilla P. Effect of Ginger on Inflammatory Diseases. Molecules. 2022 Oct 25;27(21):7223. doi: 10.3390/molecules27217223. PMID: 36364048; PMCID: PMC9654013.
  • Ayustaningwarno F, Anjani G, Ayu AM, Fogliano V. A critical review of Ginger's (Zingiber officinale) antioxidant, anti-inflammatory, and immunomodulatory activities. Front Nutr. 2024 Jun 6;11:1364836. doi: 10.3389/fnut.2024.1364836. PMID: 38903613; PMCID: PMC11187345.
  • Grzanna R, Lindmark L, Frondoza CG. Ginger--an herbal medicinal product with broad anti-inflammatory actions. J Med Food. 2005 Summer;8(2):125-32. doi: 10.1089/jmf.2005.8.125. PMID: 16117603.
  • Ozkur M, Benlier N, Takan I, Vasileiou C, Georgakilas AG, Pavlopoulou A, Cetin Z, Saygili EI. Ginger for Healthy Ageing: A Systematic Review on Current Evidence of Its Antioxidant, Anti-Inflammatory, and Anticancer Properties. Oxid Med Cell Longev. 2022 May 9;2022:4748447. doi: 10.1155/2022/4748447. PMID: 35585878; PMCID: PMC9110206.
  • Gholami-Ahangaran M, Karimi-Dehkordi M, Akbari Javar A, Haj Salehi M, Ostadpoor M. A systematic review on the effect of Ginger (Zingiber officinale) on improvement of biological and fertility indices of sperm in laboratory animals, poultry and humans. Vet Med Sci. 2021 Sep;7(5):1959-1969. doi: 10.1002/vms3.538. Epub 2021 Jun 30. PMID: 34191404; PMCID: PMC8464296.

Siūlomi produktai

Propodezas
3,75€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
LIVOL EXTRA IMBIERAS, 90 tablečių paveikslėlis
-40%
Livol
6,53€ 10,89€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Aromatika
4,49€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Ziaja
8,99€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
AMBIO GERKLEI SU ISLANDINE KERPENA IR IMBIERU, 20 čiulpiamųjų tablečių paveikslėlis
-35%*
AMBIO
5,98€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()
Doctor Health & Care
4,39€
Žemiausia kaina per 30 d.: ()